Začala se psát historie kutnohorského fotbalu
Sportovní odbor kutnohorských akademiků prvně začíná s organizací fotbalu v Kutné Hoře.
1908
Ustanovení studentské XI.
je ustanovena tzv. Studentská XI, jejímž domácím stadionem bylo hřiště Na Rovinách (dnes pozemky nacházející se naproti ČKD). Takto sehrála své první utkání s mužstvem Zálabí Kolín s nerozhodným výsledkem 3:3. Z řad diváku se brzy stávali hráči a kopaná v Kutné Hoře doznala velkého rozvoje. Vznikala další fotbalová sdružení, ze kterých se brzy registrovaly kluby jako Žižkovský team, SK Kutná Hora, AFK Kutná Hora, Slavia Kutná Hora, Meteor, Sportovní sdružení, Hloušecký SK a také Rudá hvězda.
1928
Založení současného oddílu Sparta Kutná Hora
Dochází ke sloučení Hloušeckého SK se Slavií Kutná Hora, hrající svá domácí utkání na stadionu v Lorci. Tímto sloučením vzniká nový klub, který nadále vystupuje pod jménem Sparta Kutná Hora. Sparta Kutná Hora v té době začíná své fotbalové působení ve II. třídě Východočeské župy fotbalové.
1931
Postoupila Sparta do I.B třídy
V následujícím roce téměř bez porážky do I.A třídy, která v té době byla třetí nejvyšší soutěží. První sezóna v nové soutěži však byla nad síly mužstva a Sparta se na čtyři roky vrátila do I.B třídy.
1937
Návrat do I.A třídy
Tentokráte již natrvalo. Sparta obsadila v I.A třídě několikrát 2. místo a svůj fotbalový vzestup korunovala v ročníku 1941–42, kdy postoupila do divize Českého venkova. Účast Sparty v divizi neměla dlouhého trvání a Sparta se hned po své prvním sezóně poroučela zpět do 1.A třídy. Zpět do divize se Sparta vrátila v roce 1948 v důsledku reorganizace fotbalových soutěží. V divizi v této době působil také druhý kutnohorský tým, kterým bylo Respo Kutná hora.
1949
Nový název Sokol Kutná Hora
V neděli 20. února 1949 došlo k historické události, když ke svému prvnímu utkání v I. třídě Pražského kraje nastoupil spojený tým Sparty Kutná Hora a Respa Kutná Hora pod novým názvem Sokol Kutná Hora.
1950
Závodní sokolská jednota ČKD Kutná Hora
Na fotbalové scéně v Kutné Hoře objevil nový, významný hráč – Závodní sokolská jednota ČKD Kutná Hora (ZSJ ČKD), v jehož pozadí stál kutnohorský závod ČKD. ZSJ ČKD okamžitě zahájilo jednání se Sokolem Kutná Hora o převedení všech hráčů a soutěží pod svou působnost a to také na podzim roku 1950 nastalo. Fotbalovou cestu v Kutné Hoře tak nastoupil nový oddíl s názvem ČKD Kutná Hora, který kvůli reorganizaci soutěží začínal od okresního přeboru. Jako vítěz okresního přeboru se ČKD Kutná Hora utkalo s vítězi ostatních okresních přeborů v kvalifikaci o postup do Krajského mistrovství Pražského kraje. Tuto kvalifikaci mužstvo prošlo bez jediné porážky a stalo se účastníkem vyšší soutěže. V nové soutěži si ČKD Kutná Hora vedlo velmi zdatně a se skóre 86:31 získalo titul přeborníka kraje. Tento výsledek znamenal jediné, a to kvalifikaci o účast v celostátní soutěži. Soupeřem ČKD Kutná Hora v boji o celostátní soutěž byl armádní celek ÚDA Praha. V prvním utkání hraném v Praze na Strahově zvítězila domácí ÚDA 2:1 a vítězství, pečetící postup vybojovala také v odvetě v Kutné Hoře, tentokrát s výsledkem 3:1. Po skončení kvalifikačního dvojzápasu bylo překvapivě mužstvo ÚDA přeřazeno nikoli do Celostátního mistrovství II. liga, ale ještě o soutěž výš do I. ligy. Jeho místo ve II. lize připadlo poraženému ČKD Kutná Hora, který nadále vystupoval pod novým názvem Spartak Kutná Hora. Ve II. lize se ukázalo, že tato soutěž je na Spartak jak po stránce finanční, tak po stránce sportovní, náročná a mužstvo v první sezóně hrálo baráž o udržení s vítězem krajského přeboru Spartakem Čelákovice. V baráži byli úspěšnější hráči Čelákovic a Spartak Kutná Hora sestoupil do krajského přeboru.
1954
Zahájen krajský přebor
Ve kterém Spartak Kutná Hora vystupovala opět pod novým názvem Dynamo Kutná Hora. Dynamo se umístilo na pozici zajišťující souboj o postup do oblastní soutěže. Soupeřem Dynama byl Lokomotiv Beroun. Dynamo dvojzápas s Berounem zvládlo a zajistilo si postup do vyšší soutěže s názvem oblastní, ze které se dalo postoupit do II. ligy, což byl tehdejší cíl Dynama. Tento cíl se Dynamu v následující sezóně nepovedlo naplnit, když obsadilo 2. místo (do II. ligy postupoval pouze vítěz), a zůstalo tak účastníkem oblastní soutěže.
1956
Následující ročník
V následujícím ročníku oblastní soutěže v roce 1956 mělo Dynamo jediného vážného konkurenta v boji o postup, kterým byl Slavoj Liberec B. V první polovině soutěže skončilo Dynamo na druhém místě s 16 body za Slavojem, který neprohrál jediné utkání a měl na svém kontě 22 bodů se skóre 54:9. V druhé polovině sezóny pokračovala oblastní soutěž pod staronovým názvem divize. Na postavení týmu bojujících o postup se však nic nezměnilo. Slavoj zakončil soutěž bez jediné porážky a se skóre 101:27 postoupil do II. ligy. Dynamo se ztrátou 12 bodů na vítěze a skóre 61:38 skončilo na druhém místě.
1957-1958
Dynamo postoupilo do II. ligy
Vytouženého postupu do II. ligy se Dynamo dočkalo v sezóně 1957–58, kdy se s 41 body umístilo na příčce zaručující postup a vrátilo do Kutné Hory druholigovou příslušnost. Ve druhé lize Dynamo působilo v následujících třech sezónách. V roce 1961 Dynamo sestoupilo po nevydařené sezóně na rok do krajského přeboru, ze kterého se však ihned po jedné sezóně do II. ligy vrátilo. Ani tato další účast Dynama ve II. lize neměla však dlouhého trvání a Dynamo se v ročníku 1964–65 stalo sestupujícím do nově vytvořených divizí.
1968
SK Sparta Kutná Hora
Následující sezóny lze charakterizovat jako „poligový útlum“, který na klub, vystupující od 27. června 1968 pod názvem SK Sparta Kutná Hora, dopadl. Sparta se opakovaně snažila vrátit do II. ligy, avšak tento cíl se jí již nikdy naplnit nepodařilo. V současné době Sparta Kutná Hora působí střídavě v Krajském přeboru a divizi.